W

 

Wrocław to nieformalna stolica Ziem Północnych i Zachodnich w naszym kraju (dawniej mówiono – Ziem Odzyskanych). To miasto inne niż pozostałe polskie grody, pod wieloma względami. Architektonicznie, historycznie, z tytułu składu ludnościJa zerkam w stronę przewodnika z żółtą okładką nie z perspektywy wielkiej Warszawy, a malutkiego Wrocławia, dla którego ów pięciusetstronnicowa książka to ważne wydarzenie, prezentujące lepiej lub gorzej, ale jednak, podział sił na lokalnym rynku kulinarnym. Ledwie dwa lata temu wchodzący do Wrocławia przewodnik

genda mówi, że gród we Wrocławiu założył czeski książę Wratysław (czeskie Vratislav I, panował w latach 915-921) i od jego imienia pochodzi podobno nazwa miasta. Pierwszy gród na Ostrowie Tumskim zbudował jednak w roku 985 książę Polan, Mieszko I.“W dzień praca, wieczorem imprezy. Mieszkańcy uśmiechnięci, mili i życzliwi” – pisał. Podkreślał, że koszty życia w mieście nie są bardzo wysokie, zarobki przyzwoite, staromiejski rynek i atmosfera wspaniałe.
Afrykarium– to oceanarium, w którym możemy zobaczyć afrykańską faunę i florę. Miejsce z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Zobaczymy tam około 200 gatunków zwierząt, takich jak: hipopotamy, kotiki, pingwiny, manaty, antylopy czy mrówniki, a w podwodnym świecie będą towarzyszyły nam rekiny.

Nasz rozmówca chętnie wylicza przykłady obywatelskiej postawy Wrocławian: od walki o ścieżki rowerowe po dbałość o zabytki. – Nie sposób wymienić wszystkich, którzy co tydzień przyczyniają się do wzbogacenia oferty kulturalnej o klubowe pokazy filmowe, muzyczne jamy, wydarzenia kabaretowe, rapowe pikniki i niezależne spektakle teatralne. „Żelaznej Dziewicy”, sarkofagu wyposażonego w ostre kolce umieszczone na wewnętrznej stronie zamocowanych zawiasowo klap, które wbijały się w ciało torturowanego w miarę zamykania urządzenia, dotkliwie raniąc, jednak nie naruszając ważnych dla życia organów. Powiadano, że nikt nie przeżył uścisku Żelaznej Dziewicy, więźniowie umierali bowiem powoli i w mękach z upływu krwi.Tak wielkie przedsięwzięcie musiało trwać długo. Budowę Katedry rozpoczęto w latach 1244–1277, kiedy to Biskup Tomasz I wzniósł jej wschodnią część. Poprzedzały ją jednak 4 inne kościoły, budowane kolejno w tym samym miejscu. W chwili, gdy powstała najstarsza część Katedry, była ona pierwszą gotycką świątynią w Polsce. W XIV w. dzięki słynnemu Biskupowi Nankierowi wzniesiona została nawa główna i zakrystia. Wrocław to jedno z największych miast w Polsce, odwiedzane rocznie przez kilka milionów turystów, posiada wspaniałą starówkę i wiele wyjątkowych zabytków. Jest tu wiele miejsc gdzie można świetnie spędzić czas z rodziną. Wrocław to skarbnica atrakcji dla dzieci.

Wiśniewski podkreśla, że niestety obywatelska postawa nie zawsze znajduje zrozumienie władz, które wbrew wrażeniu naszego reportera wcale nie są we Wrocławiu powszechnie lubiane. – Aż 41proc. wrocławian uważa, że nie ma na kogo głosować – zauważa Wiśniewski dodając, że poparcie dla prezydenta Dutkiewicza od czasu wyborów spadło z 71 do 48 procmiast o długiej historii są nie tylko zabytki, ale również zachowana wraz z nimi pamięć ubarwionych poprzez powtarzanie z ust do ust minionych zdarzeń, przesądów czy wierzeń. W 1000-letniej historii Wrocławia nazbierało się ich trochę, a że do naszych czasów przetrwały zabytki, z którymi się wiążą, przetrwały i one. 

irtualny spacer po Wrocławiu, ale tez zachęcić do wybrania się do centrum i zobaczenia na własne oczy opisywanych przez nas zabytków. Najdłuższa trasą jest oczywiście „Stary Wrocław” – na jej pokonanie potrzeba około 4 godzin. Katedra może się poszczycić wieloma cennymi dziełami sztuki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje późnogotycki tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, przeniesiony po wojnie z kościoła ewangelickiego w Lubinie, oraz przepiękne siedemnastowieczne dębowe stalle zdobne w płaskorzeźby ilustrujące życie św. Norberta, wykonane pierwotnie dla wrocławskiego kościoła św. Wincentego na pl. Nankiera.

Elżbieta nie mogła tego znieść. Późną nocą wykradła ojcu klucze i pobiegła do lochów ratować ukochanego. Tyran jednak przebudził się, zauważył zdradę córki, chwycił sztylet i pobiegł za nią. Doszło do szarpaniny, w wyniku której kasztelan zatoczył się i wpadł w objęcia Żelaznej Dziewicy.Cytował też spotkanych mieszkańców, nie mogąc znaleźć nikogo, kto nie byłby dumny ze swojej małej ojczyzny. Jego rozmówcy zdawali się też nie mieć zarzutów wobec władz miasta, wypowiadając się w samych superlatywach o prezydencie Dutkiewiczu. Wydaje się, że zwłaszcza ta opinia została przez internautów uznana za nieprawdziwą.Położony niegdyś na wyspie (jedno z ramion Odry zasypano w XIX w., tworząc w tym miejscu ogród botaniczny), tuż przy najdogodniejszej przeprawie przez rzekę, Ostrów Tumski jest najstarszą dzielnicą Wrocławia.